ČRA spouští vysílání přechodové sítě DVB-T2 z Ještědu

27.06.2017 08:10:53 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

ČRA spouští vysílání přechodové sítě DVB-T2 z Ještědu

Jeden z nejvýraznějších vysílačů Česka, severočeský Ještěd, se dočká spuštění přechodové sítě DVB-T2. České Radiokomunikace (CRA) spouštějí spolu s ním 27. června také vysílaní ze západočeského Krašova. Vysílání v přechodové DVB-T2 síti pro nový standard pozemního vysílání, které je jako jediné televizní vysílání zdarma, si tak nyní může naladit již 69,1 % diváků.

Přechod na DVB-T2 je nutný z důvodu odebrání části televizních kmitočtů, které budou po roce 2020 alokovány pro mobilní datové sítě „5G". Pozemní vysílání využívá zhruba 60 % domácností v ČR a je to jediná platforma, která je pro diváky zdarma. Souběžné vysílání, které spustily CRA, má velmi důležitý sociální rozměr, protože umožní domácnostem se na nový vysílací standard připravit. Lidé nyní nemusí nic řešit, protože stávající DVB-T vysílání bude dostupné do roku 2020. Diváci tak mají čas na nákup nového přijímače až do roku 2020, čímž mají prostor pro přirozenou obměnu svých televizorů. Pokud si však domácnosti budou pořizovat nový televizní přijímač nyní, měl by to být takový, který podporuje nový standard vysílání DVB-T2 / HEVC. Tito diváci si již dnes mohou naladit DVB-T2 vysílání v oblastech pokrytých DVB-T2 signálem. K dnešnímu dni je pokryto již 69 % populace a během 1. čtvrtletí 2018 bude signál dostupný pro 99 % domácností.

Pro jistotu televizních diváků, že kupovaný televizor nebo set top box bude kompatibilní s novým typem vysílání, CRA zahájily v roce 2016 certifikaci přijímačů. CRA udělují logo „DVB-T2 ověřeno" televizním přijímačům, které v testování prokáží, že budou schopné fungovat i v novém standardu vysílání. Seznam přijímačů, kterých je více než 950 a jejich počet se neustále zvyšuje, najdou diváci na www.dvbt2overeno.cz.

V přechodové síti nyní diváci naladí 14 programů a další by měly postupně přibýt. „Postupujeme dle vytyčeného plánu, tedy snažíme se pokrývat republiku vysílací sítí pro novou generaci televizního vysílání, aby diváci měli přechod na nový televizní standard co nejhladší a měli na něj dostatek času. Snažíme se o všem také dostatečně informovat a spolupracujeme na tom i se zástupci měst a obcí a Ministerstvem průmyslu a obchodu," řekl generální ředitel CRA Martin Gebauer.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hejtman Půta v Bruselu jednal o opravě Ještědu z evropských fondů
Narozeniny Ještědu oslavilo přes 9 000 návštěvníků

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

S podporou kraje bude i letos probíhat vyšetření včelích nákaz

Liberecký kraj i letos pokračuje v podpoře monitoringu výskytu závažných onemocnění včel - moru a hniloby včelího plodu. Včasná lokalizace a likvidace ohniska totiž zamezuje šíření těchto velmi nebezpečných nákaz. Krajští radní proto na svém jednání schválili dotaci ve výši 450 tisíc korun pro Český svaz včelařů, okresní organizaci Liberec, která zastupuje včelaře z celého Libereckého kraje. Její členové vyšetření včelstev na území Libereckého kraje opět zajistí ve spolupráci s Krajskou veterinární správou.

Návrat starých jabloní do jabloneckých zahrad

Jablonec nad Nisou nabídne svým obyvatelům 160 jabloní starých českých odrůd za symbolických 160 korun. O stromy určené pro výsadbu na pozemcích v katastru města se mohou zájemci přihlásit od května do konce června 2026. O přidělení stromu rozhodne pořadí doručení žádosti. Další informace na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Téměř 31 milionů korun obdrží obce z Programu obnovy venkova
Liberecký kraj rozdělí půl milionu na bezpečnější trailové tratě
Kraj v rytmu ZUŠ Open: umění zaplní náměstí, parky i zahrady
Špéráci se opět ujali organizace turnovského Majálesu
Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2025 získalo šest oceněných

Nejčtenější články

09.05.: Hasiči pomáhají kolegům u požáru v NP České Švýcarsko
09.05.: Kultura v Železném Brodě v květnu
10.05.: Jak dopadlo pálení čarodějnic z hlediska policie?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT